نوآوری ‌های برتر فرودگاهی

صنعت حمل و نقل هوایی همیشه وقتی در آغوش فناوری قرار گرفته، به جایگاه بالایی دست پیدا کرده است. سیستم‌‎هایی که در فرودگاه‌ها توسعه می‌یابند می‌توانند نمایانگر انواع تجربیات باشند که در نهایت در سایر حوزه‌های تجاری نیز پیاده سازی خواهند شد. در همین راستا، در اینجا به برخی از نوآوری های برتر فرودگاهی که باعث تغییر شکل انتظارات امروز و در آینده نزدیک خواهد شد اشاره خواهیم کرد.

گیت‌های هوشمند

اتوماسیون در هرجنبه‌ای در فرودگاه‌های مدرن تاثیر خود را گذاشته است. توسعه سیستم گیت هوشمند در فرودگاه بین‌المللی دبی بهترین مثال برای تاثیر گذاری این سیستم نوین می‌تواند باشد. این سیستم، خستگی ناشی از صف‌های طولانی را برای همیشه از بین خواهد برد. بطوریکه تنها در عرض 15 ثانیه و یا کمتر، فرایند تائید پاسپورت شما انجام خواهد شد.

Dubai Airport

در حال حاضر این سیستم در امارات راه‌اندازی شده و بدون هزینه اضافی و یا نیاز به ثبت نام، تنها با استفاده از کد ملی ساکنین امارات قابل استفاده است. البته این نوآوری پیش‌تر در برخی فرودگاه‌های اصلی انگلستان معرفی شده است. وقتی صحبت از ایده‌های نو در فرودگاه می‌شود، انگلیس مطمئناً در قله این موج تکنولوژیکی قرار دارد.

ربات دستیار

فرودگاه ها می توانند فوق العاده گیج کننده باشند، مسیریابی در محیط بزرگ و غیر قابل درک فرودگاه و تعداد بیشماری گیت، مناطق انتظار، فروشگاه‌های خرده فروشی، می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. بزرگترین چالشی که مسافران با آن روبرو می شوند اغلب هنگام تلاش برای یافتن کارمندی برای درخواست کمک در مواقعی که مسیر را گم کرده‌اند می‌باشد.

Robotic Assistants

حل این مسئله از طریق اتوماسیون، جنبه تعیین کننده‌ای در آینده توسعه فرودگاه ها خواهد بود، اگرچه در بعضی فرودگاه‌ها قبلاً این نوآوری به واقعیت تبدیل شده است. فرودگاه بین المللی اینچئون کره جنوبی با معرفی ربات AIRSTAR در سال گذشته، این روند را مثال زد. این سخت افزار در جای خود ثابت نیست ، و این آزادی را دارد که بتواند در اطراف فرودگاه بچرخد، از این رو در صورت نیاز به راهنمایی، دسترسی مسافرها راحت‌تر خواهد بود. با داشتن صفحه نمایش لمسی بزرگ که در بدنه آن قرار گرفته است و طیف وسیعی از کارکردهای موجود، می تواند افراد را راهنمایی نموده و حتی در صورت لزوم آنها را مستقیماً به مقصد مورد نظر خود هدایت کند.

پارکینگ

پارکینگ در فرودگاه بخش مهمی از سفر هوایی است که غالباً هنگام فرایند رزرو بلیط از آن غافل می شویم، اما با نزدیک شدن به تاریخ عزیمت بسیار مهم‌تر می‌شود، چرا که یافتن مکانی مناسب برای پارک، به اندازه کافی چالش برانگیز است، چه رسد به اینکه با کلی چمدان از ماشین به ترمینال برویم. روند پیدا کردن وسیله نقلیه هنگام بازگشت نیز چالش بعدی خواهد بود.

در آینده ، نوآوری‌های فرودگاهی پاسخ مناسبی برای این مشکل خواهند داشت. تلاش های پژوهشی که در ایالات متحده انجام می‌شود در پی حل مشکلات رزرو مکان، انتقال چمدان، پیشخدمت شخصی و برگشت مسافرین می‌باشد. البته در مراکز مسافرتی در انگلستان از جمله Stansted و Gatwick ، نوآوری های فرودگاهی در حوزه پارکینگ در حال حاضر وجود دارد و مسافرین از این خدمات بهره می‌برند.

Parking

این سیستم نه تنها به شما اجازه میدهد با خودروی شخصی به فرودگاه رفته و بدونه نگرانی جای پارک آن را به خدمات فرودگاه بسپارید بلكه این امکان را برای اپراتورها نیز فراهم می‌كند كه اطلاعات كلیدی را در مورد رفتار كاربران بدست آورند و خدمات بهتری ارائه دهند.

تحویل بار هوشمند

تصور کنید به محض ورود به فرودگاه بتوانید در کمترین زمان ممکن چمدان خود را به سیستمی هوشمند تحویل دهید و با ارائه اطلاعات سفر رسید خود را دریافت کنید. اما بخشی از مشکل ورود فن‌آوری‌های جدید به فرودگاه‌ها این است که این امر می‌تواند به شکلی پراکنده و با گذشت زمان اتفاق بیفتد، در مورد سیستم تحویل بار هوشمند ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد. دو سال پیش این فن‌آوری در فرودگاه هیترو در لندن توسط بریتیش ایرویز رونمایی شد اما اینکه تنها در ترمینال شماره 5 اجرایی شده است خود گویای این مطلب است که زیرساخت‌های لازم هنوز به طور کامل فراهم نشده است.

Autonomous Vehicles

حمل و نقل بدون راننده

امروزه وسایل حمل و نقل بدون راننده در حال گسترش است. در ژاپن اخیراً یک اتوبوس بدون راننده که مسافران را بین ترمینال‌ها سوار می‌کند معرفی شده است. این بخشی از تلاشهای گسترده تر برای ادغام وسایل نقلیه خودگردان در زیرساخت های حمل و نقل توکیو پیش از بازی های المپیک 2020 است. این اتوبوس فقط یک نمونه اولیه است که یک راننده برای موارد اضطراری حضور دارد و با حداکثر سرعت 19 مایل در ساعت تردد می کند. همچنین برای استفاده در جاده های داخل و اطراف فرودگاه محدود شده است که دارای نقاط ناوبری مغناطیسی هستند تا اطمینان حاصل شود که در مسیر درست باقی می ماند.

واقعیت افزوده و مجازی

واقعیت مجازی به لطف تلاش شرکت‌هایی مانند HTC ، سونی و Oculus ، طی نیم دهه گذشته به شکلی مهم وارد بازار مصرف شده است. البته واقعیت افزوده تکنولوژی رایج‌تری در این حوزه می‌باشد. با قدرتمندتر شدن سخت افزار تلفن‌های هوشمند به طور فزاینده‌ای امکان ارتقای کاربری این دو فن‌آوری برای اهداف عملی یا سرگرمی امکان پذیر شده است. نوآوری های فرودگاهی نیز از این دو فن‌آوری بی بهره نبوده‌اند. در حال حاظر فرودگاه Gatwick و  John F. Kennedy از این دو تکنولوژی برای مسیریابی و ایجاد محیط‌هایی برای سرگرمی مسافرین در فرودگاه خود بهره می‌برند.

Airports augmented reality
artificial intelligence

هوش مصنوعی

در طول دو دهه گذشته ، فرودگاههای سراسر جهان در پاسخ به تهدیدهای نوظهور ، امنیت را به طرز چشمگیری افزایش داده اند. در همین حال ، افزایش انتظارات مسافرین باعث شده است تا قطب های اصلی حمل و نقل برای تقویت توان عملیاتی، کوتاهی صف‌ها و آسودگی مسافرین قدم‌های چشمگیری بردارند.

اداره امنیت حمل و نقل ایالات متحده اخیراً در فرودگاههای بین المللی Los Angeles ، John F. Kennedy و Phoenix اسکنرهای جدید توموگرافی را که از هوش مصنوعی برای کمک به شناسایی اهداف تهدید آمیز بهره می‌برند رونمایی کرد. هوش مصنوعی میتواند کاربردهای گسترده‌ای در این صنعت داشته باشد و هرجا که به انجام امور مسافرین سرعت بخشیده شود با اقبال عمومی نیز مواجه می‌شود.